GAP / FIT Travel biuro podróży

Katarzyna Kubiczek specjalista ds. krajów arabskich

Kontakt z doradcą

Telefon 33 816 41 41
E-mail: gap@gaptravel.pl


KRAJE ARABSKIE
Odwiedzając kraje arabskie należy przygotować się na zderzenie z zupełnie inną kulturą , obyczajowością , całkowicie odmiennnymi zasadami panującymi w kontaktach towarzyskich. Normy kulturowe tam panujące potrafią zafascynować ale i również zbulwersować.

Przed wyjazdem warto poznać kilka podstawowych zasad :
1. Udając się do takiego kraju warto zabrać ze sobą ubranie zakrywające nogi i ramiona jeśli chcielibyście odwiedzić np. meczet (jeśli jednak przeoczycie tą zasadę nie ma tragedii ponieważ przed wejściem można taki strój wypożyczyć ).


2. Kobiety lżej ubrane muszą się przygotować na uwagi pod swoim adresem oraz zaczepki chętnych na bliższą relację mężczyzn – najlepiej to po prostu ignorować. Niestety każda blondynka to Shakira czy Britney Spears – wiem z własnego doświadczenia ;)


3. Ważnym zwyczajem jest "bakszysz " czyli jałmużna traktowana jak napiwek, której tubylcy oczekują wszędzie- na ulicy, w hotelach, w biurach podróży.No i oczywiście trzeba uzbroić się w anielską cierpliwość przy zakupach – targowanie się nie ma końca.

EGIPT

EGIPT

  Czyli królestwo faraonów i zachwycających piramid. Niezmiennie króluje wśród krajów arabskich odwiedzanych przez turystów. Tłumnie przybywają do tego fascynującego kraju zachęcani upalną pogodą jak i stosunkową niskimi cenami w porównaniu do cen jakie oferują hotele w europejskich kurortach w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji. Ważny jest fakt, że tutaj nie ma pory roku w której nie warto odwiedzić Królową Krajów Arabskich.  

HURGHADA

  To gorące słońce, turkusowe morze, piękne rafy koralowe, rewelacyjne warunki do nurkowania i kitesurfingu i świetny punkt wypadowy do zwiedzania skarbów starożytnego świata.   Będąc tutaj warto skusić się na wycieczkę do LUKSORU w ramach której zwiedza się Dolinę Królów (wykute w skale grobowce faraonów), świątynie Hatszepsut, świątynie w Karnaku (uznawaną za najwspanialszą budowlę sakralną w tym kraju) oraz rejs Nilem. Kolejną możliwością jest KAIR jednak jest to już dłuższa i nie co bardziej uciążliwa wycieczka. Jednak wielu turystów głównie po to jeździ do Egiptu aby zobaczyć piramidy w Gizie, posąg Sfinksa. Ja jednak preferuję fantastyczny, relaksujący rejs do wyspy Giftun, Paradise czy jeep/quad safari po pustyni.  

MARSA ALAM

  To najładniejsze plaże w Egipcie, przepiękne rafy koralowe i raj dla miłośników nurkowania. Stąd również organizowane są wycieczki do Luksoru z naprawdę bogatym i ciekawym programem. Poza tym warto zobaczyć Świątynie Abu Simbel (zbudowaną przez największego egipskiego fraona Ramzesa II ) i Tamę Asuańską czy wyskoczyć na jeep/quad safari.  

SHARM EL SHEIKH, TABA

  SHARM EL SHEIKH słynie z z tętniącego życiem centrum Naama Bay. To również piękne plaże i majestatyczne góry Synaj, a także szereg rozrywek : quady, słynny bazar czy pola golfowe.   TABA to przede wszystkim znakomity punkt wypadowy do zwiedzania Izraela czy Jordanii.   Będąc w Sharmie czy Tabie warto wybrać się do Petry w Jordanii czyli pięknego starożytnego miasta wykutego w skale; jak również do Jerozolimy, Góry Synaj i znajdującego się u jej stóp Klasztoru Św. Katarzyny oraz do Kolorowego Kanionu ( trzeciego co do wielkości na świecie).  

TURCJA

TURCJA

  Nie należy stricte do krajów arabskich ponieważ Arabowie stanowią tam po prostu dużą mniejszość etniczną jednakże tak jest postrzegana przez turystów w związku z czym pozwoliłam sobie ją zaliczyć do tego grona.   To kraj bardo różnorodny na skutek wpływu wielu różnych kultur, kórych liczne ślady można podziwiać do dziś. W tym pięknym kraju zachwycają nas przede wszystkim niezwykłe cuda przyrody: wapienne tarasy w Pamukkale oraz księżycowy krajobraz Kapadocji. Oczywiście nie zabraknie tutaj złocistych plaż i turkusowego morza.    

RIWIERA TURECKA

  Jest nadal najczęściej wybieranym regionem Turcji przez turystów. Jeśli uwielbiacie kąpiele słoneczne na długich piaszczystych plażach, czy wielkomiejski gwar to jest to idealne miejsce dla was. Sezon trwa tu dłużej i zaczyna się wcześniej niż w części egejskiej : od połowy kwietnia do końca października natomiast nad Morzem Egejskim od połowy maja do połowy września. Tak jak już wspominłam, to o czym nie można zapomnieć będąc tutaj to wizyta w Kapadocji (cudne formy skalne tworzące niesamowity krajobraz) oraz Pamukkale czyli zachwycające tarasy solne oraz miejscowość uznawana za najstarsze uzdrowisko ze względu na lecznicze działanie znajdujących się tu wód termalnych. Dla miłośników ruin znajdzie sie też coś do zobaczenia w Termessos, Perge, Aspendos.   Głowne kurty na Riwierze to : Alanya (słynie z wielu nocnych atrakcji oraz plaży Kleopatry gdzie według legendy miała się kąpać sama królowa), Belek ( luksusowe hotele które zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagających oraz znakomite pola golfowe ), Kemer (większość plaż wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi ze słynną plażą Moonlight na czele, wspaniała przystań jachtowa), no i oczywiście Side ( znajdujące się w samym centrum antyczne zabytki , klimat tureckiej prowincji jak również bogate życie nocne).  

CZĘŚĆ EGEJSKA

To decydowanie bardziej urokliwe i kameralne miejsce, które zachwyca pięknymi widokami. Bardziej polecam tą część turystom szukającym wyciszenia, spokoju, kontaktu z naturą. Jest tutaj zdecydowanie dużo więcej zielenii a linia brzegowa jest bardziej poszarpana dzięki czemu możemy podziwiać przepiękne zatoczki, laguny. Nie ma tutaj tak długich plaż jak na Riwierze ale przez to są bardziej kameralne.   Głowne kurorty to : Bodrum (piękne zatoki, kameralne plaże, liczne kluby nocne oraz doskonały puknt wypadowy do zwiedzania greckich wysp: Kos, Rodos), Cesme ( zbiera się tu śmietanka towarzyska Turcji, doskonałe miejsce do uprawiania kite i windsurfingu ), Marmaris ( największy port jachtowy w Turcji, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych), Kusadasi (idealne warunki do windsurfingu, liczne parki wodne, delfinarium, piękna plaża Long Beach o długości 22 km). Z części egejskiej szczególnie warto zobaczyć straożytne ruiny (Pergamonn , Milet, Efez, Didymę) no i oczywiście wspaniałe solne tarasy w Pamukkale.  

TUNEZJA

TUNEZJA

To długie piaszczyste plaże, bezkresne piaski Sahary, fascynująca kultura oraz liczne kurorty na wschodnim wybrzeżu, a także na wyspie Djerba oferującej szeroki wachlarz sporów wodnych. Ciekawostką jest fakt, że to tutaj kręcono słynne Gwiezdne Wojny.   Będąc w Tunezji oprócz zażywania słonecznych i morskich kąpieli warto wybrać się na jedną z ciekawych wycieczek min. Sahara , Kartagina – Sidi Bou Said ( obecna dzielnica Tunis i miejsce skupiające tunezyjską elitę oraz urocze niebiesko białe miasteczko jak z pocztówki), El Jem ( słynny amfiteatr który jest lepiej zachowany niż Rzymskie Koloseum ), rejs statkiem pirackim wzdłuż wybrzeży Sousse oraz wiele innych.    

TUNEZJA KONTYNENTALNA

  Oferuje hotele od klasy średniej do luksusowej, miejsca i programy przygotowane dla dzieci, wspaniałe pola golfowe, romantyczne pustynie. Główne kurorty to: Sousse ( słynie z jednej z największych medin w Tunezji i pieknej plaży Boujaffar), Port El Kantaoui (zaledwie 12 km od Sousse stworzony na potrzeby turystyczne przpełniony luksusowymi hotelami, restauracjami, również znajdzie się tutaj coś dla dzieci – wesołe miasteczko i Aquapark), Hammamet (dużo mniejszy od Sousse przez co zachowuje klimat małego miasteczka najbardziej roztańczonego w całej Tunezji, jest nazywany również Rajskim Ogrodem – rosną tu liczne dzrzewa cytrusowe , jaśminy i hibiskusy ), Monastir (miasto pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Burgiba), Mahdia (rozwijający się kurort który w przeciwieństwie do nowoczesnego Port El Kantaoui zauroczy Was bardziej ludowym klimatem).      

WYSPA DJERBA

  To największa wyspa Afryki Północnej gdzie słońce świeci przez 340 dni w roku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: piękne plaże, oliwne i palmowe gaje, komfortowe hotele, sporty wodne, oferty dla graczy w golfa, programy odnowy biologicznej, ciekawe wycieczki.  

MAROKO

MAROKO

  To egzotyczny i tajemniczy kraj zaledwie 14 km od Europy. To mozaika kultur i kraj pełen kontrastów o niezwykłej historii i barwnej tradycji. Maroko oferuje piękne złote plaże, zielone oazy, gaje oliwne, wspaniałe góry a także magię zapachów, barw i orientalnych smaków. Głównym kurortem przyciągającym tłumy turystów jest Agadir – słynie z pięknej plaży w kształcie półksiężyca oraz bogatego życia nocnego. Oferuje rówenież wiele atrakcji sportowych: tenis, golf, sporty wodne. Agadir jest idealnym punktem wypadowym do wyjazdów w głąb kraju, wzdłuż wybrzeża do Essaouiry ( dawny fenicki port zachwycajacy wąskimi uliczkami i sklepikami z wyrobami artystycznymi) oraz do wspaniałego Marrakeszu ( dawnej stolicy Maroka zwaną obecnie Czerwoną Stolicą Południa słynącej z niesamowitej atmosfery, ciekawej architektury i ogromnego bazaru).  

Wyślij zapytanie do doradcy

Wyślij zapytanie

Pozostali doradcy